do planowania jeden krok

Jak wybrać datę i miejsce ślubu?

Do planowania jeden krok – porady wedding plannera,

czyli jak krok po kroku zorganizować piękny ślub i wesele.

Jesień to taki czas, w którym kończy się jeden sezon ślubny i z wolna zaczyna się kolejny. 

Choć ostatni i pierwszy kwartał roku, to nie jest najgorętszy, ślubny czas, to jednak właśnie w tym okresie zaręcza się najwięcej par. To sprawia, że w tym czasie najwięcej narzeczonych poszukuje porady, jak zorganizować ten najpiękniejszy dzień w życiu, by oszczędzając sobie czasu, pieniędzy i stresu, zorganizować piękny ślub i wesele i pozostawić po tym wydarzeniu przepiękne wspomnienia.

W cyklu „Do planowania jeden krok” będziecie mogły zaczerpnąć przydatnych informacji i praktycznych porad, dotyczących organizacji Waszego wymarzonego dnia ślubu 🙂

Wszystko będzie podane w przystępnej formie podpowiedzi, aby ułatwić Wam samodzielną organizację ślubu i wesela ❤️ 

Będziecie mogli poczytać, min. o tym, jak odpowiednio dobrać suknię ślubną, jak spersonalizować wesele, czym się kierować przy wyborze usługodawców oraz jak nie zwariować podczas ślubnej gorączki 🙂

 Część 1. JAK WYBRAĆ DATĘ I MIEJSCE ŚLUBU?

„Życie to są piękne chwile…” czyli jak nadać charakter uroczystości weselnej 💍💌💐💕

WYBÓR DATY 📆

Ustalenie daty ślubu to zadanie numer 1 na przedślubnej „to do” liście.

Zastanówcie się, czy jest jakaś wyjątkowa data ważna dla Was obojga, którą chcielibyście połączyć z dniem Waszego ślubu. Pierwsze spotkanie, pierwsza randka, czy pocałunek… 

Może są to urodziny jednego z Was, a może rocznica ślubu Waszych rodziców, czy dziadków? A może marzy Wam się wesele w Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, długi weekend majowy, czy w Nowy Rok? Pomysł dobry, jednak należy liczyć się z tym, iż potencjalni goście, mogą mieć w tych okresach inne plany (np. Święta w rodzinnym gronie, czy Sylwester w Paryżu). 

Jeśli planujecie ślub ze sporym wyprzedzeniem, nie powinno być problemu, jednak kwestia zbieżności daty ślubu z innymi ważnymi świętami, czy czerwoną kartką w kalendarzu, powinna być rozsądnie przemyślana. 

🌸 Najbardziej obleganymi miesiącami na ślub, są miesiące wiosenne i letnie, co daje niemałą gwarancję dobrej pogody. Jednak okres od maja do września jest też okresem najwyższych cen, jeśli chodzi o usługodawców. Podobnie z dniem tygodnia… Najczęściej wesela organizuje się w soboty, jednak od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się niedziele, czy nawet piątki. I o ile niedziela jest zwykle dniem wolnym od pracy, o tyle piątek już niekoniecznie (co mogłoby np. zmniejszyć liczbę gości weselnych). Najprościej na spokojnie przemyśleć, jaka data byłaby najodpowiedniejsza i przede wszystkim nie decydować impulsywnie 🙂 

WYBÓR MIEJSCA 💒

Ślub kościelny tradycyjnie udzielany jest w parafii Panny Młodej, jednakże nie stanowi to nieugiętej normy. Nierzadko pary biorą ślub w popularnych katedrach, czy sanktuariach, by nadać ceremonii prestiżowy charakter. Można też wybrać miejsce z perspektywy praktycznej, jeśli np. większa część gości mieszka na Podhalu, warto pomyśleć, czy nie zorganizować wesela właśnie w tamtych stronach (co z pewnością zmniejszyłoby koszty ewentualnego transportu, czy noclegów). 

Coraz częściej śluby (zarówno cywilne, jak i cywilne) organizowane są w plenerze, jednak w przypadku ślubu plenerowego, należy odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek złej pogody.

🌸 Jeśli chodzi o lokal, największą popularnością cieszą się domy weselne, restauracje, tudzież hotele (zwłaszcza jeśli potrzebne są noclegi dla gości). Niezależnie od ostatecznej decyzji, warto wiedzieć kilka podstawowych informacji. Na początek wstępną liczbę gości, gdyż od niej zależy wielkość potencjalnego lokalu. Rozważmy więc kilka opcji… 

🍲 🍷 Restauracja – zwykle przeznaczona na niewielkie wesela, najczęściej obiad, bez możliwości tańczenia. Należy dowiedzieć się o parking (dobrze byłoby, gdyby był tuż przy lokalu), zorientować się, czy jest możliwość wynajmu restauracji na wyłączność, czy np. w sali obok będzie inna impreza oraz ustalić (najbezpieczniej na piśmie) o której godzinie można rozpocząć przygotowania. 

🏩 Hotel – prestiżowe wesela, plusem jest to, że jeśli decydujemy się na imprezę i noclegi w jednym miejscu, istnieją korzystne możliwości negocjacji ostatecznej ceny. Decydując się na hotel należy dowiedzieć się, czy sami możemy wybrać usługodawców (nierzadko hotele na stałe współpracują choćby z dekoratorami, czy cateringiem), czy cokolwiek mamy zapewnić sami z zewnątrz, jakie są dodatkowe opłaty i co ze sprzątaniem po weselu. Przede wszystkim należy pamiętać, iż zawsze ustalamy i negocjujemy z osobą za to odpowiedzialną, tj kierownikiem, czy managerem. 

🏤 Dom weselny- rezerwowany zwykle na wesela powyżej 100 osób, często oprócz standardowego weselnego menu zapewnia inne atrakcje, np. wiejski stół. Nierzadko dekorowanie sali spada na ręce Młodych, podobnie jak sprzątanie. Można też zorganizować wesele w mniej tradycyjnych miejscach, np. pod namiotem. Firmy, które zajmują się wypożyczaniem namiotów na imprezy w plenerze, często również gotowi są zadbać o wszelkie detale (catering, bądź kuchnia, oświetlenie, parkiet itp.). 

Cokolwiek byście wybrali, nie zapominajcie, iż wszelkie ustalenia warto mieć na piśmie, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Należy wiedzieć za co się płaci, co wymaga dodatkowych kosztów, kiedy można rozpocząć przygotowania, do której godziny należy opuścić lokal oraz wyróżnić konkretnie co lokal zapewnia, a co pozostaje w naszym interesie.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące organizacji Waszego ślubu i wesela – napiszcie do nas!

A może wolicie rozmowę na żywo? Żaden kłopot! 🙂 

W celu przedślubnej pogawędki przy przysłowiowej kawie, zapraszamy Was do naszego butiku ślubnego Perfect Day by PiLLow Design, zlokalizowanego przy Ul. Narutowicza 51, w Lublinie.

Oprócz zobaczenia na własne oczy naszej oryginalnej biżuterii ślubnej i wszelakich ozdób do włosów, można po prostu przyjść i pogadać o ślubno-weselnych przygotowaniach 😉

******************************************


******************************************

Możesz również polubić…