Jak oszczędzić na organizacji ślubu i wesela

15 sposobów na obniżenie kosztów ślubu i wesela.

Sezon ślubny rozpoczęty! Wiele z Was planuje właśnie swoje wesele, poszukuje podwykonawców, zastanawia się czy wybrało odpowiednią suknię ślubną, kwiaty, czy sala weselna będzie odpowiednia. Niektóre z Was robią dopiero ślubną listę „rzeczy do zrobienia”.

Jak obniżyć koszty organizacji ślubu i wesela
fot. www.pixabay.com

Przygotowałam dla Was zatem krótki poradnik z 15 pomysłami na to jak zaoszczędzić na organizacji ślubu i wesela. Każdy z przedstawionych sposobów pozwala na zaoszczędzenie jakiejś kwoty a złożone razem mogą dać już znaczące oszczędności 🙂 Bo wiadomo, ziarnko do ziarnka i zbiera się miarka!

1) Zaprojektuj własne zaproszenia lub skorzystaj z szablonów online.

Zaproszenia ślubne możesz zaprojektować sama lub skorzystać z gotowych, dostępnych w sieci szablonów. Następnie, gdy będziesz miała gotowy projekt – poszukaj niewielkiej drukarni, możesz też wydrukować zaproszenia w drukarni internetowej. 

2) Rozsądnie zaplanuj menu.

PAMIĘTAJ, że czasy „zastaw się a postaw się” już dawno minęły i współczesne weselne stoły nie musza już uginać się od nadmiaru serwowanych na nich potraw. Dlatego też rozważnie zaplanuj menu i dopasuj je do długości wesela. Wiadomo, że jeśli wesele ma trwać od wczesnego popołudnia  aż do rana – potraw powinno być więcej niż gdy wesele będzie zaczynało się wieczorem. 

Zimne przystawki z wesela z powodzeniem możesz zaserwować na poweselne śniadanie dla przyjezdnych gości!

3) Negocjuj ceny.

Może się zdziwisz, ale wielu podwykonawców weselnych z góry zakłada, że szykująca się do ożenku Para Młoda będzie negocjowała ceny i jest na to przygotowana. Dlatego nie bój się pytać, może okazać się bowiem, że takie negocjacje okażą się skuteczne 🙂 Jeśli oferent, z różnych względów, nie jest skory do negocjacji cen, nic nie tracisz, jeśli natomiast jest skory – zaoszczędzisz.

4) Stoły weselne udekoruj kwiatami od gości!

Porozmawiaj z druhną lub swoimi rodzicami i przyszłymi teściami, aby po ceremonii ślubnej zaopiekowali się kwiatami i ozdobami z kościoła oraz bukietami kwiatów, jakie otrzymasz od gości. Będą one bowiem idealną ozdobą stołów weselnych! Jeśli wykorzystasz dekoracje z kościoła, swój ślubny bukiet, bukiety druhen i kwiaty od gości – nie musisz wydawać pieniędzy na dekoracje florystyczne stołów weselnych! Musisz jedynie dopilnować aby na stołach czekały napełnione wodą wazony!

5) Poszukaj w internecie poradników DIY!

Jeśli masz trochę czasu i masz zdolności manualne – poszukaj w internecie kursów DIY na dekoracje weselne! Nie tylko zaoszczędzisz, jeśli sama przygotujesz dekoracje, ale może się okazać, ze jest to dla Ciebie świetna zabawa. Masz fajne, skore do pomocy druhny – zaangażuj je w prace nad dekoracjami! To jest również sposób na odstresowanie się i na to, by przygotowania ślubne stały się niezapomnianą, wesołą zabawą i zapisały się w Twojej pamięci jako jedyna w swoim rodzaju frajda! Niech przyjaciółka porobi fotki z dekorowania, będziesz miała dodatkową pamiątkę z tych wyjątkowych chwil!

6) Kup suknię ślubną w komisie!

To jest sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty! Suknie ślubne w komisach są bowiem średnio tańsze o połowę. Taką suknię możesz potem przerobić w pracowni krawieckiej, co da Ci dodatkowo okazję do wystąpienia w sukni jedynej w swoim rodzaju!

7) DJ zamiast orkiestry!

Nie jesteście fanami orkiestr i bandów? Zdecydujcie się na DJ-a, taka oprawa muzyczna wesel jest zwykle tańsza a wcale nie gorsza! Dobry DJ potrafi wyśmienicie rozkręcić weselne towarzystwo.

8) Nie szalej z wielkością tortu!

Tortu zwykle jest nadto. Bardzo rzadko również weselni goście, którzy są już po zimnych przekąskach, po kilku ciepłych daniach i po kilku „głębszych”, zjadają całą podaną porcję tortu. Lepiej zatem poczęstować gości mniejszymi porcjami i potem nie mieć problemu z ledwo „podziubanymi” resztkami.

9) Szampana niech nalewa obsługa.

Szampan i wino musujące pozostaw w dyspozycji obsłudze wesela. niech to ona nalewa gościom musujące trunki. Dlaczego? Alkohol musujący, pozostawiony w otworzonej butelce szybko wietrzeje, traci smak i nie nadaje się do picia. Jeśli te napoje będą nalewali kelnerzy – mniej się zmarnuje!

10) Uważaj na ukryte koszta!

DOKŁADNIE omów kwestie kosztów z podwykonawcami! Upewnij się, że na umowie, którą podpisujesz, ujęte są absolutnie WSZYSTKIE koszta, konkretnie zadaj to pytanie: „Czy to są absolutnie wszystkie koszta?”. Dzięki temu unikniesz niemiłego zaskoczenia!

11) Fryzura i makijaż próbny.

Próbna fryzura i makijaż są ważne. Dzięki temu nie będziesz zaskoczona swoim wyglądem w dniu ślubu. Zapytaj swojego fryzjera/kosmetyczkę czy nie ma możliwości by próbną fryzuję/makijaż wykonała pod jej okiem praktykantka lub studentka (jeśli akurat takie osoby szkolą się w zakładzie, który wybrałaś). Czasami taka usługa jest tańsza.

12) Oferenci spoza dużych miast!

Oferenci z mniejszych miast zwykle „liczą” sobie nieco mniej niż ci z metropolii. Fotografa, kamerzystę czy DJ możesz poszukać przez internet, oni często są skłonni przyjechać i oferują swoje usługi nie tylko lokalnie.

13) Wedding Planner!

Może zaskoczy Was punkt z wedding plannerem na liście sposobów na oszczędności – wszak to wiąże się z wydatkiem. ALE. Czego możecie nie wiedzieć, to to, że wedding plannerzy współpracują z wieloma firmami z branży ślubnej i najczęściej, dzięki umowom partnerskim, są w stanie wynegocjować w Waszym imieniu o wiele lepsze ceny za ich usługi. Może się okazać, że oszczędności wynikające z tych negocjacji będą większe niż cena za usługę wedding plannera.

14) Zapoluj na wyprzedaże!

Jeśli do Waszego ślubu pozostało sporo czasu – nie gorączkujcie się z zakupem sukni ślubnej, garnituru czy butów. Na spokojnie wybierzcie kilka ulubionych salonów ślubnych i poczekajcie na wyprzedaże. Najczęściej salony ślubne oferują produkty po obniżonych cenach na przełomie roku. Pamiętaj, zima to czas ślubnych wyprzedaży!

15. TRZYMAJ SIĘ BUDŻETU!

To jest najważniejszy punkt! Po prostu trzymaj się zaplanowanego budżetu na absolutnie każdym etapie planowania uroczystości.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was w temacie poszukiwania oszczędności weselno – ślubnych 🙂 Macie jeszcze jakieś pomysły? Jeśli tak, koniecznie się nimi podzielcie w komentarzach! I oczywiście, pamiętajcie, że najważniejsze jednak jest to, aby prace nad przygotowaniem ślubu i wesela były dla Was przyjemne! Nie dajcie się ponieść nerwom i niech radość z przygotowań będzie Waszym priorytetem!

*****************************************

******************************************